Szczeć pospolita - korzeń mielony 50g

Szczeć pospolita - korzeń mielony 50g

Roślina wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Zawarte w niej irydoidy mają działanie bardzo zbliżone do naturalnych antybiotyków.

Więcej szczegółów

0000150
Nowość

18,50 zł

18,50 zł za szt.

- +

Porównaj

Produkty powiązane

 
Więcej informacji

Szczeć pospolita (Dipsacus sylvestris)


Rodzina: Caprifoliaceae
Rodzaj: Dipsacus
Gatunek: Dipsacus sylvestris
Synonimy: Dipsacus fullonum
Inne nazwy: wild teasel, fuller's teasel, teasel, venus' basin, water thistle, cabaret des oiseaux, cardaire sauvage, cardere des bois, cardere sylvestre, chardon des fores, wilde Karde, kardvädd
Surowiec: Korzeń mielony
Kraj pochodzenia: Polska
Skład: kwas chlorogenowy; kwas chinowy; kwas kawowy; irydoidy: cefelarozyd, dipsakotynę i dipsakan; trójterpeny (kwas ursolowy), saponiny i alkaloidy.

Szczeć pospolita jest rośliną dwuletnią, występującą na zachodzie Azji, w Europie oraz w północnej Afryce. W Polsce bez trudu odnajdziemy ja na południu naszego kraju, na terenach, gdzie dociera dużo słońca np. na pastwiskach i łąkach. Szczeć charakteryzuje się długą, nawet dwumetrową łodyga, z której wyrastają kolce. U jej szczytu wyrasta pierzasta, kulista główka kwiatostanu, która zakwita w okresie od lipca do października. Ze względu na swój wyjątkowy wygląd, szczeć jest nie tylko cenioną w fitoterapii roślina o właściwościach prozdrowotnych, ale często jest uprawiana jako roślina dekoracyjna.

Główne zastosowania: 

borelioza
infekcje bakteryjne
choroby reumatyczne
bóle różnego pochodzenia
stany zapalne
profilaktyka chorób wątroby
słaba odporność
problemy dermatologiczne
wypryski
kurzajki

Właściwości i działanie udokumentowane przez badania:

Dzięki zawartości wielu cennych składników bioaktywnych, w tym kwasów fenolowych, korzeń szczeci pospolitej wykazuje szerokie, prozdrowotne działanie i wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Hamuje namnożenie szkodliwych bakterii, zapobiega stanom zapalnym i podnosi sprawność układu immunologicznego. Ma również zbawienny wpływ na wątrobę, działa ochronnie i wspiera jej prawidłowe funkcjonowanie i regenerację. Zawarte w korzeniu irydoidy działają niczym naturalne antybiotyki. Dodatkowo spożywanie napojów na bazie szczeci pospolitej działa przeciwreumatycznie i przeciwbólowo.

Właściwości i działanie udokumentowane przez tradycyjne zastosowanie:

W medycynie ludowej korzeń szczeci był wykorzystywany przede wszystkim w przypadku różnorakich problemów ze strony układu trawiennego. Przypisywano mu działanie hamujące biegunkę, moczopędne, a także pobudzające apetyt i poprawiające funkcjonowanie wątroby, a tym samym korzystnie wpływające na usuwanie z organizmu substancji szkodliwych i trujących. Ponadto odwar czy nalewkę ze szczeci można stosować zewnętrznie, w formie okładów na bolące stawy lub do przemywania miejsc zmienionych chorobowo, pomaga w przypadku kurzajek.

Dawkowanie:

Odwar:1 łyżka korzenia na 1 szklankę wody, gotowac ok. 10 minut, a na koniec odcedzić. Pić 2 szklanki dziennie. Nadaje się do zastosowań zewnętrznych, opisanych wcześniej.
Nalewka: surowiec zalać alkoholem w proporcji 1:3 i dostawić w ciemne miejsce na ok. 2 tygodnie, od czasu do czasu wstrząsać. Wypijać trzy razy dziennie po ok. 1 łyżeczce. Podobnie, jak odwar, może być stosowana zewnętrznie.

Przeciwwskazania:

Ze względu na brak stosownych badań, korzenia szczeci nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Źródła:

http://rozanski.li/345/borelioza-borreliosis-fitoterapia-cz-iii-i-troche-narzekania/
http://www.herbs2000.com/herbs/herbs_teasel.htm
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Dipsacus+fullonum
Path: > > > Szczeć pospolita - korzeń mielony 50g
 
Dodatkowe informacje

28 produktów w tej samej kategorii:

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Porównaj 0

Brak produktów

To be determined Wysyłka
0,00 zł Suma

Zamówienie