Guayusa ( Ilex Guayusa )

Guayusa ( Ilex Guayusa )

Guayusa ( drobo kruszony liść )

Drobno kruszony liść 

Organic, Halal, Bez GMO, idealna dla Vegan Paleo friendly

Więcej szczegółów

Tylko online
Nowość

12,00 zł

480,00 zł za kg

- +

Porównaj

 
Więcej informacji

Guayusa (Ilex guayusa )

Rodzina: Aquifoliaceae

Rodzaj: Ilex

Gatunek: Ilex guayusa

Inne nazwy: guayusa holly, rainforest holly, huayusa, aguayusa, guayupa, wayus, wayusa, wais, weisa.

Surowiec: Drobno kruszony liść frakcja ok. 2 - 4 mm
Jakość: 
Organic, Halal, Bez GMO, idealna dla Vegan Paleo friendly


Ilex guayusa to dwupienne drzewo, pochodzące z dorzecza Amazonki: można spotkać je w Ekwadorze, Peru czy też w południowej Kolumbii. Rośnie zazwyczaj na glebach piaszczysto ilastych, preferując tereny nizinne, a nawet podgórskie. Lubi też dość mocne nasłonecznienie. Rozwijająca się w sprzyjających warunkach roślina może osiągać wysokość nawet 30 metrów. W konkretnych porach roku obsypuje się białymi kwiatami, a następnie kulistymi, czerwonymi owocami, ale głównym bogactwem tego drzewa są jego podłużne liście. Przyrządzany z nich napar to napój wykazujący wszechstronne, dobroczynne działanie na ludzki organizm. Jest pod tym kątem porównywany do zielonej herbaty czy pokrewnej mu Yerba Mate.

Guayusa - kruszony liść


Skład: 
kofeina, teanina, guanidyna, teobromina, paraksantyna, teofilina, kwas galusowy, kwas chlorogenowy, witaminy (B2, B3, C), pirodyksyna, triterpeny, cholina, cukry.


Główne zastosowania:

 • infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze
 • astma
 • przewlekłe choroby płuc
 • ogólne osłabienie
 • brak apetytu
 • zaburzenia trawienne
 • senność
 • nieregularny cykl menstruacyjny
 • stres
 • uczucie niepokoju
 • problemy z koncentracją
 • profilaktyka chorób nowotworowych

Właściwości i działanie udokumentowane przez badania:

Zawarta w liściach teofilina to alkaloid, za sprawą którego wyciąg z liści działa moczopędnie i rozkurcza drogi żółciowe, a także przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz oskrzeli. Uspokajające i jednocześnie stymulujące działanie naparu na układ nerwowy to z kolei zasługa teaniny – związek ten pobudza mózg do wzmożonego generowania fal alfa (Bergera). Kwas galusowy opisuje się zaś jako związek o właściwościach antyseptycznych, ściągających i przeciwpotnych – co więcej, ma działanie antynowotworowe. Podobny walor ma kwas chlorogenowy, znany jako silny przeciwutleniacz.


Właściwości i działanie udokumentowane przez tradycyjne zastosowanie:

Indianie Keczua, którzy odkryli  dotąd przygotowują napar z suszonych liści. Według zapisków misjonarzy pracujących na tych obszarach w XVIII stuleciu, taki napój ma ogólne działanie wzmacniające, pobudza apetyt i pomaga usprawnić trawienie, a ponadto jest użyteczny dla osób cierpiących na choroby weneryczne, prawdopodobnie wzmaga płodność, reguluje też cykl miesiączkowy. Wyciąg ze świeżych liści, działający wymiotnie, jest przez tubylców traktowany jako napój pozwalający oczyścić żołądek – i w ten sposób rozwiązać niektóre problemy zdrowotne. Tradycyjne ceremoniały przewidują też przyjmowanie tego wyciągu w celu wprowadzania się w stan, podczas którego doświadcza się rzekomo proroczych snów. Wpływ napoju jest nieco paradoksalny: jednocześnie przynosi umysłowi uwolnienie od uczucia niepokoju i pobudza go do twórczej aktywności.


Dawkowanie:

Tradycyjnie zastosowanie wskazuje by 2 łyżki surowca zalać 1 szklanką wrzącej wody. Inna metoda przewiduje gotowanie liści ok 10 minut.  Liście można wcześniej utrzeć lub gotować je już bezpośrednio wodzie. Napój można pić ciepły lub zimny, do smaku można dosłodzić go miodem.

Przeciwwskazania:

Okres ciąży i karmienia piersią.


Ilex guayusa jest inhibitorem MAO, nie należy jej łączyć z lekami z grupy SSRI (np. Prozac).


Więcej informacji znajdziesz na naszym blogu.
Źródła:

https://www.researchgate.net/publication/295085067_Amazonian_Guayusa_Ilex_guayusa_Loes_A_Historical_and_Ethnobotanical_Overview

https://books.google.pl/books?id=8V0oDwAAQBAJ&pg=PT1227&lpg=PT1227&dq=ilex+guayusa+synonyms&source=bl&ots=Und-WpevZ-&sig=ckf3o42fhbAaMsae2vB7legxInM&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwjw8MqAjOvVAhVEK1AKHU-qAy8Q6AEIYDAG#v=onepage&q&f=false

http://www.ville-ge.ch/cjb/bd/aqf/species_e/guayus_c.htm

http://www.guayusatea.com/guayusa-tea
https://en.wikipedia.org/wiki/Ilex_guayusa

Path: > > > Guayusa ( Ilex Guayusa )
 
Dodatkowe informacje

1 produkt w tej samej kategorii:

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Porównaj 0

Brak produktów

To be determined Wysyłka
0,00 zł Suma

Zamówienie