Arnika górska ( Arnika montana ) - 50g kwiat

Arnika górska ( Arnika montana ) - 50g kwiat

0000536
Nowość

21,00 zł

21,00 zł za szt.

- +

Porównaj

 
Więcej informacji

Arnika górska (Arnica montana)

Rodzina: Asteraceae

Rodzaj: Arnica

Gatunek: Arnica montana

Synonimy: Arnica

Inne nazwy: kupalnik górski, pomornik, leopard’s bane, mountain daisy, mountains arnica, mountain tobacco, wolfsbane, wolf’s bane.

Arnika górska, zgodnie ze swoją nazwą jest rośliną, którą można znaleźć na terenach górskich i w ich okolicach. Rośnie we wschodniej Azji, w Kanadzie i na północy USA, ale głównie w Europie – także w Polsce, gdzie znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową (ale może też pełnić rolę rośliny ozdobnej, sadzonej w prywatnych ogrodach). Zastosowanie lecznicze, jakie wykazuje wyciąg z tej niepozornej rośliny, jasno wskazuje dlaczego jej wyginięcie byłoby dla ziołolecznictwa wielką stratą.

Arnika kwitnie między czerwcem a sierpniem, wydając złotożółte kwiaty o wąskich i podłużnych, ostro zakończonych płatkach. Kwiat pojawia się na szczycie owłosionej łodyżki, która z kolei znajduje się w centrum odziomkowych liści, ułożonych w rozetkę.

Surowiec: kwiat

Skład:

laktony seskwiterpenowe; flawonoidy (izokwercytyna, astragalina, luteolina); kwasy fenolowe (chonowy, chlorogenowy, kawowy, galusowy, cynaryna); kumaryny (skopoletyna, umbeliferon); trójterpeny; sterole; karotenoidy (ksantofil); alkaloidy pirolizydynowe (kwas tusilagowy, kwas izotusilagowy, 2pirolidynooctan); irydoidy (loliolid); cholina; garbniki; olejek eteryczny.

Główne zastosowania:

  • siniaki i stłuczenia
  • opuchlizny i obrzęki
  • skręcenia, zwichnięcia, złamania
  • bóle stawów
  • bóle mięśni
  • problemy dermatologiczne, w tym trądzik różowaty
  • ropnie, owrzodzenia
  • stany zapalne ust i gardła

Właściwości i działanie udokumentowane przez badania:

Laktony seskwiterpenowe, stanowiące główne bogactwo kwiatów arniki, mają właściwości przeciwzapalne.

Arnika pobudza fagocytozę, czyli wchłanianie drobnoustrojów w rodzaju bakterii, wirusów, pierwotniaków czy grzybów – w ten sposób przyczynia się do wzmacniania odporności organizmu, chroni go przed zakażeniami.

Niektóre aktywne związki zawarte w arnice mogą powstrzymywać rozwój komórek nowotworowych.

Właściwości i działanie udokumentowane przez tradycyjne zastosowanie:

Medycynie naturalnej arnika jest znana głównie ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwzakrzepowych. Zaobserwowano, że pobudza krążenie krwi i wchłanianie jej, gdy ta dostanie się poza naczynia krwionośne. W ten sposób arnika pomaga zniwelować zarówno objawy chorób dermatologicznych, jak też skutki rozmaitych urazów mechanicznych – zwłaszcza krwiaki i wysięki. Nadaje się również idealnie do pielęgnacji cery naczynkowej, czyli podatnej na pękanie naczyń włosowatych.

W dawniejszych wiekach kwiat tej rośliny postrzegano jako środek napotny i moczopędny, pomagający wyciszyć infekcje, a jednocześnie działający dobroczynnie na pracę serca i poprawiający czynności oddechowe. Wyciąg z kwiatów arniki wykorzystywano też tradycyjnie do przemywania ran, które nie chciały się goić oraz sporządzania okładów pielęgnujących stłuczenia, zwichnięcia czy złamania.

Dawkowanie

Napar z kwiatów – 1 łyżkę suszu należy zalać 1 szklanką wrzącej wody, zostawić pod przykryciem na 30 minut, a następnie przecedzić. Napar należy przechowywać w lodówce. Stosować do okładów i przemywania skóry, w zależności od potrzeb.

Wyciąg octowy – suche kwiaty należy zalać octem spożywczym (zachowując proporcje 1:5), podgrzanym do temperatury 6080 stopni Celsjusza. Maceratu nie trzeba przecedzać, po siedmiu dniach nadaje się już do stosowania. 1 łyżka octu arnikowego dodana do 1 lub 2 szklanek wody z powodzeniem posłuży do płukania ust i gardła, by wyciszyć stany zapalne. Idealnie nada się do przemywania skóry dotkniętej łojotokiem lub trądzikiem oraz do sporządzania okładów na obrzęki, stłuczenia, owrzodzenia, odleżyny, rany czy obolałe stawy.

Surowiec tylko do użytku zewnętrznego.


Przeciwwskazania:

ciąża i karmienie piersią, a także uczulenie na rośliny z rodziny astrowatych, przyjmowanie leków rozrzedzających krew. Okładów z arniki nie należy stosować na otwarte rany i uszkodzoną skórę.

Źródła:

http://rozanski.li/914/arnika-arnica-w-ziololecznictwie/

http://www.herbs2000.com/herbs/herbs_arnica.htm

http://www.herbs2000.com/homeopathy/arnica.htm

http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Arnica+montana

https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/arnica

Path: > > > Arnika górska ( Arnika montana ) - 50g kwiat
 
Dodatkowe informacje

30 produktów w tej samej kategorii:

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Porównaj 0

Brak produktów

To be determined Wysyłka
0,00 zł Suma

Zamówienie