Tasznik (Capsella bursa pastoris ) ziele

Tasznik (Capsella bursa pastoris ) ziele

 Tasznik jest niepozorną, nie przyciągającą, na pierwszy rzut oka, uwagi rośliną, którą możemy spotkać niemal wszędzie – na łąkach, zboczach, nieużytkach. Chociaż wygląda niepozornie, drzemią w nim ogromne właściwości prozdrowotne. 

Więcej szczegółów

Nowość

3,00 zł

  • 50g
  • 250g
  • 500g

- +

Porównaj

 
Więcej informacji

Tasznik pospolity – ziele (łac. Capsella bursa-pastoris).

Rodzina: kapustowate (łac. Brassicaceae)
Rodzaj: tasznik (łac. Capsella)
Gatunek: tasznik pospolity (łac. Capsella bursa-pastoris)
Synonimy: taszka
Inne nazwy: kaszka, kaletka pasterska, sumi pastusze
Surowiec: ziele

Tasznik lekarski jest rośliną dwuletnią, dorasta do ok. 60 cm, ma gałęziastą, ulistnioną łodygę. Kwiaty są białe, drobne, zebrane w groniaste kwiatostany. Kwitnie od marca do października. W Polsce jest rośliną pospolitą Ma niewielkie wymagania glebowe, dlatego też z łatwością znajdziemy go na łąkach, przy drogach i ogrodzeniach, na terenach nizinnych i górskich. Ziele tasznika jest bogate w składniki o dobroczynnym działaniu. Znajdziemy w nim przede wszystkim cholinę, acetylocholinę, garbniki, kwasy (m.in. askorbinowy, kawowy, cytrynowy), saponiny, karoten i sole mineralne (siarki, potasu, wapnia i fosforu), a także flawonoidy i histaminę. Tasznik jest znany przede wszystkim ze swoich właściwości przeciwkrwotocznych i odkażających. Najczęściej jest wykorzystywany do leczenia zranień i hamowania krwawień. Jednak bogactwo zawartych w nim składników bioaktywnych sprawia, że może być stosowany w przypadku wielu innych dolegliwości, np. ze strony układu pokarmowego.

Od tysiącleci jest znany z działania przeciwkrwotocznego i stosowany do hamowania krwawień różnego rodzaju (np. krwotoki z nosa, skaleczenia, obfite miesiączki), a także w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego. 


Działanie i zastosowanie:

• działa przeciwkrwotocznie, hamuje krwawienie
• przy krwawieniach z nosa
• obfite miesiączkowanie
• plamienie pomiędzy miesiączkami
• w okresie połogu przyspiesza obkurczanie macicy
• wzmaga skurcze w trakcie porodu
• odkaża i przyspiesza gojenie ran
• działa lekko żółcio- i moczopędnie
• przeciwbiegunkowo

Właściwości i działanie udokumentowane przez badania:

Ziele tasznika, dzięki zawartości substancji o działaniu przeciwutleniającym, przeciwkrwotocznym
i ściągającym wykazuje duża zdolność hamowania krwawień. Składniki bioaktywne w nim zawarte uszczelniają naczynia włosowate. Z tego względu tasznik sprawdzi się w przypadku krwawień z nosa czy dziąseł. Wykazano również, że pomaga wyregulować miesiączkowanie i zmniejsza zbyt obfite menstruacje. Ze względu na działanie pobudzające skurcze, nie może być stosowany przez kobiety
w ciąży. Jednak w trakcie akcji porodowej jest sprzymierzeńcem rodzącej. Często jest polecany kobietom w połogu, przyspiesza obkurczanie macicy. Rany i oparzenia okładane bądź przemywane naparem z ziela tasznika goją się szybciej, dzięki jego działaniu antyseptycznemu i ściągającemu. Zapobiega ich nadkażeniom bakteryjnym i przyspiesza proces regeneracji skóry. Ziele tasznika wykazuje również właściwości moczopędne i żółciopędne, poprawia pracę układu pokarmowego, hamuje biegunki.

Właściwości i działanie udokumentowane przez tradycyjne zastosowanie:

Wzmianki o prozdrowotnym działaniu ziela tasznika pojawiają się w najdawniejszych tekstach na temat zielarstwa. Pierwsze zapiski na jego temat pojawiają się w zielnikach chińskich z III w. p.n.e. Jego właściwości znane były na Bliskim Wschodzie, w Azji i krajach europejskich. Stosowano go głównie do hamowania krwawień, zwłaszcza macicznych, a także do zmniejszania dolegliwości
w przypadku wrzodów, rwy kulszowej i stanów zapalnych różnych narządów.

Dawkowanie:

Napar : (1-2 łyżeczki surowca zalać szklanką gorącej wody, odstawić pod przykryciem na kwadrans) Spożywać 2-3 szklanki dziennie. Może być stosowany zewnętrznie do przemywania ran lub zakraplany do krwawiącego nosa.
Nalewka: (surowiec zalany alkoholem etylowym 60% w proporcji 1:5, gotowy do spożycia po
2 tygodniach) 2-4 łyżeczek na dzień, można stosować zewnętrznie.

Przeciwwskazania i możliwe działania niepożądane:

Nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Źródła:

https://www.zdrowyportal.org/1389/tasznik-pospolity-zastosowanie-wlasciwosci-lecznicze-sposob-uzycia/
http://gramzdrowia.pl/dr-henry-rozanski/herbs/tasznik-pospolity-capsella-bursa-pastoris-cruciferae.html
http://ziolawpelni.pl/tasznik-chlebek-baby-jagi/
http://rozanski.li/3452/tasznik-pospolity-capsella-bursa-pastoris-l-medik-w-praktycznej-fitoterapii-przeglad-wybranej-literatury/Path: > > > Tasznik (Capsella bursa pastoris ) ziele
 
Dodatkowe informacje

30 produktów w tej samej kategorii:

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Porównaj 0

Brak produktów

To be determined Wysyłka
0,00 zł Suma

Zamówienie